Mutfak Tezgahı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

mutfaktezgahiblogpost

Mutfak Tezgahı Nasıl Seçilir?

Mutfak tezgahı çeşitleri arasından; yani Granit, seramik, paslanmaz çelik, mermer gibi bir çok seçenek arasından mutfak tezgahınızı seçerken kullanım ihtiyaçlarınıza göre mantıklı seçimler yapmak için mutfak tezgahı üretiminde kullanılan birbirinden farklı malzemeleri avantajları ve dezavantajları ile birlikte tanımak ve buna göre değerlendirmek son derece önemlidir.

Evinizin mutfağında bir yenilik yapmaya karar verdiniz, uzun süreli bir kullanım için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de mutfak tezgahınızın seçimidir. Mutfak tezgahı seçerken evvela mutfağınızda arzu ettiğiniz dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmalısınız. Tüm dekorasyon alanlarında olduğu gibi mutfak dolabı seçimi ve mutfak dekorasyonunda da küçük fakat etkili detaylar ile zevkinizi yansıtan şık bir mutfak dekore edebilirsiniz. Mesela klasik tarzda dizayn edilmiş bir mutfakta paslanmaz çelik tezgah kullanımı veya oldukça modern dizayn edilmiş bir mutfakta ahşap malzeme kullanımı görsel bütünlüğü bozacaktır. Dolayısıyla birbiriyle uygun malzemeler seçmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Mutfak Tezgahı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutfağınızı dolap kapakları ve genel olarak mutfak mobilyaları ile ön plana çıkarmak isterseniz sade görünümlü bir mutfak tezgahı seçmek daha doğru bir tercih olacaktır. Mutfak dolabı kapakları ve kapak kulparının sade biçimde tercih edildiği ve çeşitli aksesuarlarla görselliğin zenginleştirildiği mutfak tasarımlarında da aksine albenili, göz alıcı bir mutfak tezgahı tercih edilmelidir. Hem görsellik hem de kullanışlılık açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Mesela bir çok insan henüz yeni tadilat yapmış olmasına rağmen bu tarz ufak detayları gözardı etmiş olmasından dolayı çeşitli şikayetlerde bulunabilmektedir. Mutfak tezgahının kolay kirlenmesi ve arzu edildiği kadar temiz görünmemesi de bunlardan biridir. Şayet sizin de bu yönde şikayetleriniz varsa ilerideki tezgah seçiminizi daha kolay temizlenebilir, kimyasallara karşı uzun müdet dayanıklı ve leke bırakmayan malzemeden imal edilmiş bir tezgahtan yana kullanabilirsiniz. Üstelik tezgahınız hangi malzemeden imal edilirse edilsin, sıcak tepsi, fırın kabı veya tencere gibi yüksek sıcaklıktaki bu malzemeleri tezgahınıza doğrudan temas ettirmemelisiniz. Aşırı sıcak kaplar mutfak tezgahınızın en büyük düşmanıdır.

İhtiyacınıza yönelik olarak kolayca seçim yapabilmeniz adına aşağıdaki mutfak tezgahı malzemelerini avantajları ve dezavantajları ile birlikte iyi okuyup, günlük kullanımınıza göre değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Sert Yüzey Mutfak Tezgahları

Türkiyede ve dünyada oldukça fazla tercih edilmekte olan sert yüzey malzemelerinden imal edilmiş mutfak tezgahları, kolay temizlenebilirliği, sağlam ve hijyenik oluşu nedeniyle oldukça fazla rağbet görmektedir. Ek yerlerinde ve birleşme noktalarında bakteri barındırmadığı için hijyenik ve rahat bir kullanım sağlar. Akrilik tezgarlar ve Kompozit tezgahlar sert yüzey mutfak tezgahlarının başlıca olanlarıdır. Doğal taşların yüksek teknoloji ile işlenmesi neticesinde üretilen doğal taş mutfak tezgahları, aynı zamanda sağlıklı ve doğal materyallerdir.

Avantajları; Uzun yıllar kullanılabilirler, temizliği ve tamiri oldukça kolaydır. Darbe ve kırılma dayanıklılığı yüksektir. Bir çok renk ve desen çeşidi mevcuttur, hijyenik ve sağlıklıdır. Kolay leke tutmaz.

Dezavantajları; Yüksek sıcaklık ile temas ettiğinde kullanım ömrü kısalır, maliyeti diğer tezgah çeşitlerine göre yüksek olabilir.

 

Paslanmaz Çelik Mutfak Tezgahları

Mutfağında modern ve şık bir görünüm arzu edenlerin tercihi genellikle paslanmaz çelik tezgahlardan yanadır.

Avantajları; Yüksek ısılara dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme olmasından dolayı sorunsuz kullanılabilir. Ayrıca temizliği de son derece kolaydır.

 

Dezavantajları; Maliyeti yüksektir ve kimi kullanıcılara göre mutfağa sanayi tipi görünüm verdiği için estetikten uzak kabul edilir. Tezgah üzerinde kesim yapmak, paslanmaz çelik tezgahı kolayca çizebileceği için kesim yaparken dikkat edilmelidir. Laminat mutfak tezgahları üzerinde zamanla bazı bölgelerinde iç kısıma doğru çökmeler meydana gelebilir.

 

Doğal Taş Mutfak Tezgahları

Doğal taş mutfak tezgahları özgün ve şık görünümleri ile mutfağınızın bambaşka bir görünüm kazanmasına yardımcı olur, özellikle granit bu noktada en çok tercih edilen doğal taş modelidir. Üstelik temizliği ve kullanımı oldukça kolay olan doğal taş mutfak tezgahı hijyenik ve sağlıklıdırlar.

Granit Mutfak Tezgahları

Avantajları; Granit çevredeki ısıyı izole etmek için tercih edilen ve oldukça dayanıklı yapıda olan bir malzemedir. Bir çok farklı rengi barındıran renk yelpazesi mevcuttur, uzun ömürlü ve dayanıklıdır.

Dezavantajları; Granit yüksek maliyetli bir tezgah uygulamasıdır. Uzun ömürlü kullanımlar için belirli aralıklarla cila uygulamak gereklidir. Cila yapılmadığı takdirde bir süre sonra kolayca leke tutar ve çeşitli bölgelerde çatlaklar meydana gelir.

Mermer Mutfak Tezgahları

Avantajları; Klasik mutfak tasarımlarında, meşe ve ceviz mutfak dolabı modellerinde sıklıkla tercih edilen şık ve sade görünüme sahip bir doğal taştır. Bu mutfak tezgahı modeli; su, nem ve ısı geçirmemesinden dolayı sıkça tercih edilmektedir.

Dezavantajları; Mermer tezgahlar yüksek maliyetlidirler, çeşitli asidik malzemelerle ve limon, sirke gibi asitli sıvılarla teması sonucu sararabilir ve kolayca yüzeyinde leke oluşabilir. Bu sebepten dolayı özenli bir kullanım gerektirmektedir.

 

Laminat Mutfak Tezgahları

Avantajları; Sunta veya MDF levha üzerine sentetik plastik kaplama malzemelerden imal edilen laminat mutfak tezgahı, kolay temizlenebilir ve pürüzsüz yüzeyi nedeniyle tercih edilir. Çok geniş renk seçeneklerine sahip olan laminat mutfak tezgahlarının bakımı kolaydır, özenli kullanıldıklarında uzunca bir süre dayanıklılığını koruyabilir.

Dezavantajları; Yüksek ısılara dayanıklı olmadığı için fırın tepsisi, çaydanlık, tencere gibi sıcak malzemeler ile temas ettiğinde yüzeyinde deformasyon meydana gelir. Bu nedenle oluşan soyulma, çatlak ve bozulmaların tamiratı imkansızdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir