Mutfak Dolabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

mutfakdolabiblogpost

Hazır Mutfak Dolabı ve Özel Ölçü Mutfak Dolabı Arasındaki Farklar

Hazır mutfak, mutfak dolabı nı oluşturan kısımların (modüllerin) belirli ölçülerde üretilip, stoklanmasıdır. Tüm evlerin mutfak ölçüleri farklı olmasından ve mutfak içerisindeki kolon & kirişlerin konumlarından dolayı bazı hazır mutfak modülleri bazı evlerin mutfakları ile uyumlu olmayabiliyor. Bundan dolayı mutfağınızın ölçüsünü alarak arzu ettiğiniz modeli mutfağınıza özel olarak uygulamak en doğru seçim olacaktır. Mutfağa göre özel ölçü alınarak imal edilen mutfaklar ile, hazır mutfakların üretim şekli neredeyse aynıdır fakat özel ölçü söz konusu olduğunda, mutfağınızın ölçülerine göre dizayn edilir.

Mutfak Dolabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse; eğer yeni bir mutfak dolabı almanın haricinde ayrıca mutfak tadilatı da yaptırmayı düşünüyorsanız, ikisini birlikte yaptırmanız çok daha doğru olacaktır. Şayet mutfağınız yapıldıktan sonra tadilat yaptıracak olursanız duvarların, prizlerin, elektrik ve sus tesisatının niteliklerine ve konumlarına önceden karar verip mutfağınızı ona göre şekillendirmelisiniz. Bu noktada bir ev dekorasyon uzmanından yardım almak en doğru seçim olacaktır.

Mutfak dolabı satın alırken süreç şöyle işlemektedir; model, renk, yaklaşık montaj süresi ve fiyat konularında anlaşıldıktan sonra tasarım üzerinde istediğiniz ek değişiklikler de göz önünde bulundurularak yeni mutfağınızın 3d görüntüsü tasarlanır ve sizin beğeninize sunulur. Burada eklemek/çıkarmak veya değiştirmek istediğiniz detayları belirtmenizde fayda olacaktır. İmalat aşamasına geçilen projelerde tekrar ekleme/çıkarma yapılması zaman kaybına ve ekstra maliyete neden olabilmektedir. Bundan dolayı tasarım ve şekillendirme aşamasında iyi karar verilmelidir.

Mutfak Dolabının İmal Edildiği Malzemeler

Öncelikle, İtalyan mutfak, Laminat kapak, PVC kapak, Profil kapak vb. hangi tasarımı tercih ederseniz edin, dolabınızın gövdesi MDFLam ve SuntaLamdan meydana gelecektir.

MDF Mutfak Dolabı

Esas materyali yumuşak ve sert ağaç gövdesi olan MDF kolay işlenebilirliği, dayanıklı ve kullanışlı olması nedeniyle mutfak dolapları ve banyo dolaplarında sıkça tercih edilmektedir.  MDF, yüksek sıcaklıkta sertleşmekte olan sentetik reçine yapıştırıcısı kimyasallar ile preslenen odun liflerinden üretilen bir ahşap malzemedir. Bu MDF gövde üzerine, çeşitli teknolojik yöntemlerle su geçirmez ve yanmaz özellikli dekoratif kaplamanın uygulanması ile MDFLam dediğimiz malzeme elde edilir.

 

Sunta Mutfak Dolabı

Çeşitli ağaç imalat yöntemlerinden artan, vasıfsız ve küçük boyutlardaki odun parçacıklarının esas materyal olarak tercih edildiği, birinci sınıf ağar ürünlerine alternatif olarak piyasaya sunulan ahşap plakaya sunta adı verilmektedir. Aynı MDF imalatında olduğu gibi, sunta üzerine dekoratif kaplama uygulanması ile görsel açıdan zenginleştirilir.

Profil Mutfak Dolapları

MDF levhalarından üretilen ve levha üzerine 40 mikron ölçülerine kadar PVC folyo malzemesi ile kaplanarak imal edilen ahşap menşeili profillerdir. Muhtelif desen, renk ve kalınlıklardaki profillerden dolap kapağı çerçevesi üretildikten sonra çerçevenin iç kısmına SuntaLam monte edilerek imal edilir. Profil kapakların maliyeti, diğer mutfak dolabı malzemelerine göre daha uygundur.

Laminat Kapak Mutfak Dolapları

MDF levha veya Sunta levha üzerine Laminat malzemenin sıcak pres ile sıkıştırılması ile imal edilek mutfak dolabı kapaklarıdır. Hijyenik olmasının yanı sıra, sıcaklığa, darbelere ve neme karşı dayanıklı olması nedeniyle sıkça tercih edilir. Desenli veya düz renkli kapaklar kullanılabilmektedir.

 

PVC Mutfak Dolabı

MDF levha veya işlenmemiş ham sunta levha üzerine sıcak pres ile PVC folyo malzemesinin kaplanması ile üretilen mutfak dolabı kapak çeşididir. Bir çok renk seçeneği mevcuttur ve üretilen PVC dolap kapaklarına çeşitli modeller uygulanabilmektedir. Laminat ve Profil kapak çeşitlerine göre maliyeti biraz daha yüksektir. İtalyan Mutfak Dolabı Modelleri ise PVC kapağın özelliklerine ek olarak standart ölçülerdedir ve özel yan pvc bantlara sahiptir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir